• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Araçlar

engincivan.net

Çar
23
Ekim
E-Postaların Çektiği Telgraf PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Pazartesi, 31 Ekim 2016 00:00

Amerikan seçimleri bugüne kadar görülmemiş bir kalite düşüklüğü içinde tam gaz devam ederken, beklenmedik bir gelişme oldu.

Hillary Clinton'un e-postaları konusunda FBI tekrar topa girdi. Meraklıları hatırlar FBI daha önce Hillary'nin Dış İşleri Bakanıyken kullandığı özel 'server' olayınının dava konusu olmadığını ilan edip dosyayı kapatmıştı.

Son Güncelleme ( Pazar, 27 Kasım 2016 19:34 )
Devamını oku...
 
ABD Demokrasisi Devalüe Olurken PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Cuma, 28 Ekim 2016 17:11

Bu gece son seçim tartışmasını izliyoruz. Bu seçimler Amerika'nın gerçek yüzünü gösterdi. Ve o yüz hiç de hoş değil hatta çirkin bir yüz.

Her iki adayı artık yakından tanıyoruz. Hillary ve Trump. Hillary elit okullardan mezun kariyeri kamu hizmetinde geçmiş rafine bir politikacı. Trump parayı inşaattan kazanmış ismini marka yapmış milyarder bir iş adamı.

Trump'ın Yükselişi Rastlantı Değil

ABD'de toplumun oldukça büyük bir bölümü ekonomik durumundan rahatsız. Bu rahatsızlığın başlıca kaynağı küreselleşme. Düşük eğitimli düşük yetenekli düşük ücretli mavi yakalı emekçiler sıkıntılı.

Ekonomik zorlukların günah keçiside doğal olarak göçmenlik ve ticaret politikaları.

Trump bu iki konuda merkantilist, korumacı ve yabancı düşmanlığı bir söylem kullanmakta.

Son Güncelleme ( Cuma, 28 Ekim 2016 17:20 )
Devamını oku...
 
'Ey Halkım' Muhabbeti PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Cuma, 21 Ekim 2016 16:41

Namık Kemal, hani şu milliyetçilik bilincini 'Jön Türklere' aşılyan 'Vatan Şairi', 'Vatan Yahut Silistre' unutulmaz dramasının yazarını kim hatırlamaz. Hadi diyelim tarihsel rolünü unuttunuz, mutlaka okul sıralarının muzur fıkralarından hatırlarsınız.

Osmanlıda alışılmamış, yadırganan üslupla faaliyetlerine ve yayınına devam eden genç şair Namık Kemal tüm uyarılara rağmen kendini frenlemeyince sonunda sürgüne ( hem de ikinci defa ) gönderilir.

Sirkeci rıhtımında kendisini Kıbrıs'a götürecek vapuru beklerken yanında uğurlamaya gelen sadece bir avuç arkadaşı vardır. Namık Kemal'in gözleri ısrarla etrafta dolaşmaktadır. Sonunda dayanamaz arkadaşlarından birine ' Nerde bu halk, yahu ?' diye sorar.

Devamını oku...
 
Memo-Krasi PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Pazartesi, 26 Eylül 2016 18:04

Batı demokrasisi dışında başka bir temsil sistemi anlayışı var mı, yok mu? Eğer varsa, bu sistem nedir? Özellikle  Erdoğan ve Putin'e yönelik Batı kaynaklı ya da Batı kriterlerinle göre yapılan eleştiriler neden bu liderlerin iktidarını değiştiremiyor? Bu liderlerin iddia edildiği gibi demokratik yönetimden uzaklaşıp keyfi yönetimleri mi söz konusu ? Yoksa göremediğimiz başka faktörler mi var?

 

Putin:

 

Putin’in çizdiği tablo Rusya’ya onurunu iade eden lider görünümünde. Küresel oyunda eskisi kadar olmasa da yavaş, yavaş yerini almakta. Soğuk Savaşı kaybeden Rusların incinen onurlarını tedavi etti. Devlet başkanı oldu, kendi adamını başbakan yaptı. Anayasaya uygun olsun diyerek gitti başbakan oldu, döndü tekrar devlet başkanı oldu.

Devamını oku...
 
15 Temmuz Darbesinin Benim İçin Kişisel Boyutu PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Pazartesi, 25 Temmuz 2016 16:56
Bonn’dan gelen telefon

15 Temmuz günü Washington’dayım. Türkiye’den gelen aile mensubu ziyaretçilerle ilgileniyorum.Bonn’dan bir telefon geldi. Ankara’da F-16’lar uçuyor, İstanbul’da köprüyü tutan tanklar var.

Bu durumun farklı bir ‘şey’ olduğunu hemen anladım çünkü yönetmelik gereği F-16 ların sivil alanlarda uçması yasaktı. Bulunduğumuz mağazadan hemen ayrıldık, iletişim imkanların daha uygun olduğu bir ortama geçtim. Ankara’da ve İstanbul’da dostlarımı aramaya başladım. Aradığım insanlar sıradan insanlar değil konuların içinde olan ya da işin içinden gelen insanlardı. İlginç olan kimsenin net bir cevabı yoktu.

Tam o sırada bir dostumun çektiği amatör video cep telefonuma düştü.Bu görüntüde bir helikopter MIT binasına ateş açıyordu.O an benim için olay netleşti fakat hem yerleşik medyada hemde sosyal medyada Tayyip Erdoğan düşmanlığının körüklediği darbe kutlamalarınıasla unutamam. Bu sevinçle beraber sosyal medyada üretilen ‘komplo’ teorilerinin ideolijik kireçlenmesinin ne kadar tehlikeli boyutta olduğunu gördüm.
Son Güncelleme ( Pazartesi, 25 Temmuz 2016 17:01 )
Devamını oku...
 
Yeşilköy’den Hangzhou’ya Yol Gider PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Cuma, 08 Temmuz 2016 17:07

Eski İstanbullular ‘Yeşilköy’der. Defalarca şahit oldum, kaptan pilotlarda aralarında Yeşilköy olarak bahsederler. Bugün resmi adı Atatürk Havalimanı.
Adı ne olursa olsun havalimanına yapılan İŞİD'in terör saldırısı bir oyun değiştiricidir.
Konu komplo teorileri üretmek için mümbit ve müsait. Ekranlara çıkan 'balon' kafalıları görünce dayanamadım bende topa girdim.

Hayallere Son

Müslümandır, Sünni'dir esas savaşı Hristiyanlara, Yahudilere ve Alev'i Esad'a karşıdır gibi Türkiye kaynaklı saf yaklaşımların gerçekten saf olduğu ispat edildi.

Orta-Asya, Kafkaslar gibi bölgelerdeki Türki kökenli insanlar kardeştir, dosttur, 'gardaştır' gibi naif ve hayali duruşların, üç teröristin Dağıstanlı, Özbek ve Tajik olmasıyla beraber son bulması gerektiğini gördük.
Eğer 3 terörist böyle bir eylemi gerçekleştiriyorsa emin olun en az 103 kişilik bir 'network', destek ağının arkalarında olması gerekir. Kısacası olay 3 kişiyle sınırlı değildir.

Zamanında hürriyet savaşçısı diyerek Kafkas kökenli silahlı insanları Türkiye'de hapisanelerden kaçıran Hükümetin Çiller'in hükümeti olduğunu hatırlamakta fayda var.

Özbek'lerin Afganistan'da önce Sovyetlerle sonra ABD'ye karşı savaşarak tam gerilla olduklarını hatırlatmakta fayda var. Kelle kesen kızıl sakallı İŞİD Komutanının 'Özbek Ömer' olduğunu bilmekte fayda var.   

Son Güncelleme ( Cuma, 08 Temmuz 2016 17:10 )
Devamını oku...
 
Bol Baharatlı PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Pazartesi, 20 Haziran 2016 03:01

Hintli savcı memlekette meşhur oldu olalı belki ilgi artmıştır diyerek bugün yine Hindistan’dan topa gireceğim.

Hindistan Başbakanı Modi ABD’de yi ziyaret ediyor. Geçmişte Modi ve Erdoğan’nın ortak yönleriyle ilgili analizler yazdım. ( Bnz. PEM yazım ) Her iki ülkede halk ısrarla bu iki lideri seçmekte. Her iki ülkede de seçim sonuçlarını bedava makarna ve pirinçle açıklamak mümkün değil. Seçim katakullisiyle açıklamak hiç mümkin değil.

Her iki liderin önceliği ekonomik kalkınma. Her ikiside kafasından geçeni ifade ediyor. Batılı özgürlük ve demokrasi anlayışının kendi ülkelerinin üstüne tam oturduğu konusunda ikna olduklarını söylemek mümkün değil. Batının biçtiği elbiselerin konfeksiyon demokrasi olduklarını düşünüyorlar.

Devamını oku...
 
KANTER İÇİNDE SİYASET PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Çarşamba, 01 Haziran 2016 00:00

Genç, hafif sakallı İran’lı bir adam birden bire milyarlarla oynamaya başlar.

İmam Humeyni Havalimanı Terminal binasından çıkıp Tahran’a taksi tutsan, sanki karşına ilk çıkacak taksici benzeri adam, mühim iş adamı olur.

Ülkenin en beğenilen ses sanatçısıyla evlenir.

Özel jet, Boğaz’da yalı, paparazzi soslu yaşam derken sonuç malum. Ver elini New York yüksek güvenlikli cezaevi.

Genç bir insan nasıl oldu da bu yaşam çizgisinden geçti.

Bilinenleri yazmak istemiyorum.

Benim ilgimi çeken Zarrab’nın Miami’de yakalandıktan sonra sosyal medya üzerinden yaşanan, Erdoğan’a muhalif medyanında alet olduğu komplo dolu haberler.

Ne oldu ?

Devamını oku...
 
Vietnam Izlenimlerim PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Çarşamba, 25 Mayıs 2016 20:54

Vietnam'nı ilk defa ziyaret ediyorum. 10 günlük süre içinde insan bir ülkeyi ne kadar tanır emin değilim ama görüşlerimi paylaşmak isterim.

Gezimin ilk ayağı Saigon (Ho Chi Mihn ) bende her zaman egzotik çağrışımlar yapmış bir kenti. Beni yanıltmadı. Nehirleri, köprüleri, Hollywood filmlerinden alıştığımız batakhaneleri sanki hiç değişmemiş. İkinci ayakta Vietnam'ın ortasında Okyanus sahilinde tarıma dayalı kırsal bir bölgeyi ziyaret ettim, yerel yöneticilerle görüştüm. Bölgenin baş parti yöneticisiyle yaptığım resmi görüşme sonrasında gayri resmi akşam yemeği  oldukça aydınlatıcı oldu.
Gezimin son ayağında başkent Han Noi'de Obama'nın ziyareti nedeniyle düzenlenen etkinliklere katıldım. İş dünyası ve akademik çevrelerle fikir alış verişi yaptım.
Sistematik çerçeve içinde sunmak istediğim izlenimler şöyle ;

 Tarih
Uzak geçmişte Vietnam ülke olarak büyük ağabeyi Çin'in ektisinde kalmış bir ülke. Kültür, din, dil ve mutfak büyük çapta Çin'den etkilenmiş. Tarihin akışı icinde Vietnam sonunda kendine özgü bir sentez yaratmış.

16.yüzyılda Katolik misyonerlerin faliyetleri ve Çin'in zayıflaması sonucu ülke 1700'lerden itibaren ciddi bir Fransız sömürgesine dönüşmüş. Misyonerlerden bir Katolik papaz Vietnam dilini Latin alfabesine dönüştürmüş ve Çin'le kültürel bağlar kopmuş.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 25 Mayıs 2016 20:55 )
Devamını oku...
 
Davutoğlu Üzerine PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Pazartesi, 09 Mayıs 2016 16:33

Erdoğan Davutoğlu'nu görevden aldı, değişik cephelerden değişik yorumlar geldi. Yorumlar ne olursa olsun hepsinin ortak paydası sanki daha önce buna benzer bir olay yaşanmamış gibi olayın yeni bir yemek  gibi sunulmasıydı.  

Bende dayanamadım olaya tarihi bir perspektif vermek amacıyla yakın geçmişte yaşananları hatırlatmak için bu konudaki görüşlerimi  kaleme döktüm.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 09 Mayıs 2016 16:46 )
Devamını oku...
 
Amerikanın 2016 Halleri PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Pazartesi, 21 Mart 2016 19:25

Sevdiğim bir arkadaşım var. Tanışıklığımız 30 seneyi geçer. Kendisi 35 senedir ABD'de yaşamakta. Türkiye'nin dört nala 12 Eylül'e koştuğu günlerde  ODTÜ'yü bırakıp Amerika'da öğrenimine devam etmiş. Başarılı bir girişimci olarak Türkiye'den ithalat yapmış, Meksika'da sanayi tesisi kurmuş, Çin'de üretim yaptırmış. Şimdilerde arazi geliştirme konusuna yoğunlaşmış durumda. Hali vakti yerinde  artık torun torba sahibi, işlerini, biraz ağırdan alıyor.
 Bu eski arkadaşımla zaman zaman yemek yeriz. Hoş sohbetir, güler yüzlüdür, eli açık karaktere sahiptir, konuşkandır. Doğal olarak 2 Türk bir araya gelince ' ne olacak bu memleketin hali' kaçınılmaz muhabbet konusudur.
 Neden arkadaşımı uzun uzun anlattım biliyormusunuz, çünkü kendisi dünyayı tanır, Amerika'yı bilir, Türkiye'yi takip eder. Fakat o bile bundan 3 sene önce benim Amerika'yla ilgili bir sosyal yorumuma katılarak güldü. Neredeyse beni aklımı yitirmişlikte itham etti. Benimle dalga geçti. Oysa ben basit bir öngörüde bulunmuştum; Amerika'da hiç beklenmedik bir anda iç savaş çıkabilir.

Son Güncelleme ( Salı, 22 Mart 2016 17:27 )
Devamını oku...
 
Cortina Izlenimlerim PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Pazartesi, 01 Şubat 2016 17:46

Bir hafta boyunca İtalya'nın Cortina d'Amperazza isimli kış tatili yöresinde kaldım. Burası İtalya'yı tam temsil eden bir yöre değil. Öncelikle Alpin bir coğrafya. Ekonomisi tamamen kış sporları üzerine kurulmuş. Yerel yemekleri bol salçalı makarna türleri değil.
Fazlaca araştırmaya girmeden basit gözlemlerimi aktaracağım. Ne de olsa Amerika'da yaşayan, İtalya'da bir yıl üst lisans eğitimi görmüş Türk kökenli birisi olarak insan kendini ister istemez karşılaştırmalar içinde buluyor.


Tarih ve Coğrafya

Bu bölge Alp'lerin güneyine denk geliyor. Aslında I. Dünya Savaşında büyük çatışmalara ve kayaklar üzerinde muharebelere sahne olmuş bir bölge. Askeri tarih açısından belkide ilk modern özel harekat uygulaması.

Bölge Alp dağlarında olduğu için Almanca konuşan Avusturyalıların nüfus yoğunluğu fazla. İlginçtir bölgenin adı Almanca Süd 'Güney' Tirol fakat İtalyanca'sı Alto 'Üst' Adige. Sonunda bu bölgeyi İtalyanlar ilhak etmişler ama Avusturya izini silememişler.

Yüksek zirvelerle çevrili vadilerde küçük yerleşim merkezleri bulunmakta. Dağlar oldukça yüksek ve sarp kayalık.

Benim yedi gün kaldığım Cortina diğer Alp bölgelerindeki kayak merkezlerine göre daha büyük. Gece hayatı, restaurantlar, barlar, kafeler, pastahaneler hareketli. Fiyatlar diğer ülkelere göre daha makul. Dışarda yanan ısıtıcılar sayesinde insanlar sokaklarda yiyip içebiliyor. Ben burayı bir anlamda Alp'lerin Küçük Bodrum'u olarak yaftaladım.
Son Güncelleme ( Pazartesi, 01 Şubat 2016 17:50 )
Devamını oku...
 
2016’da Amerikan Dolarının Kuru Üzerine PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Salı, 05 Ocak 2016 17:35

Son İki Sene

Yaklaşık 30 senedir döviz piyasaları konusunda çalışmalarım var. Nedenini sorarsanız dünyada ki ilk döviz swap işlemini yapan 6 kişilik ekibin üyesi olmamdan kaynaklanıyor diyebilirim.

Zamanında finansal piyasalarda büyük sükse yapan bu işlemler sonradan çığrından çıkıp 2008 finansal çöküşünü tetikleyince mazi gözümde canlanmıştı.

Yılbaşı haftasonunda izlenime giren ‘ The Big Short’ filminde konu basite indirilerek anlatılmış, tavsiye ederim.

Yukardaki girizgahı neden yaptım biliyormusunuz. Hani yılların ustası eski terziler vardır ya. Müşteriye şöyle bir bakar, top kumaşa böyle bir bakar, anında kaç ceket, kaç yelek, kaç pantalon çıkacağını ( evdeki oğlunada ne kalacağını ) bilir. İşte yıllar içinde benim de kurlar konusunda böyle bir sezgisel maharetim gelişti.

 

Son Güncelleme ( Salı, 05 Ocak 2016 17:38 )
Devamını oku...
 
Demirtaşı'ı Dinlerken PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Cuma, 04 Aralık 2015 18:50

Şüphesiz Washington bir dünya kenti. Her ülkeden olduğu gibi Türkiye'den de zaman zaman buraya politikacılar geliyorlar. Kendi siyasi görüşlerini görücüye çıkarıyorlar.
Geçtiğimiz yıllarda sırasıyla Erdoğan'ı ( Başbakan olarak ) ve Kılıçtaroğlu'nu ana muhalefet lideri olarak izleme fırsatım oldu. Bugün sırada Demirtaş var.

Orta Doğu Enstitüsü


Bugünkü konferansı düzenleyen kurum OD Enstitüsü. Türkiye'de genelde naif veya kasıtlı olarak bir kurumun görüşü çoğunlukla Amerikanın görüşü olarak lanse edilir. Amerikan sisteminin girift doğasını bilmeyen sıradan okur-izleyici yorumu olduğu gibi alır.
Bu konuyu öncelikle anlamak gerekmekte. Söz konusu enstitüye baktığımızda düşünce kurumu olarak köklü bir kurum olduğunu görmekteyiz.

Son Güncelleme ( Salı, 08 Aralık 2015 18:31 )
Devamını oku...
 
Brezilya PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Çarşamba, 29 Temmuz 2015 18:19

Brezilya İzleninlerim

Geçen hafta 5 gün Brezilya'yı dolaştım. Gezinin amacı tamamen iş gündemi yüklüydü bu nedenle fazla turistik izlenimim yok. Ama iş dünyası ve yerel yönetimlerle yoğun görüşmelerimden çıkarımlar edindim.
Türkiye ve dünyada Brezilya'ya ilgili sıradan yaklaşım ' Samba, Tanga ve Futbol'. Evet bu unsurlar önemli fakat bambaşka toplumsal sorunlara boğuşan bir memlekette olduğunuzu hemen anlıyorsunuz.

Bir Kaç Rakam

Brezilya korkunç büyük bir ülke. Dünyanın 5. büyük nüfusuna ( 210 milyon) ve 5.büyük topraklarına sahip ( 8 milyon metrekare) . Aslında bu örtüşen 5'incilik ilginç çünkü toprakların tamamı, Rusya ve Çin'in aksine, kullanılabilir topraklar.
Yönetim şekli federal devlet olan ülkede eyaletler kendi içlerinde bağımsız hareket ediyorlar. Bir çok yerel yönetici merkezi hükümetin vergi gelirlerinin yüzde 55'ine el koymasından memnun değil ve daha çok hak talep etmekte.

Brezilya'da işler yürümüyor ve büyük projelerde kimine göre yolsuzluk, kimine göre koordinasyonsuzluk kimine göre de Brezilyalılıktan kaynaklanan nedenlerle Brezilya 'Orta Gelir Kapanında' patinaj yapan bir ülke durumunda.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 29 Temmuz 2015 19:42 )
Devamını oku...
 
Petrol, ABD ve IŞİD PDF
engincivan tarafından yazıldı   
Pazar, 05 Temmuz 2015 14:17

Son günlerde İŞİD, Suriye ve ABD tekrar Türkiye'nin gündeminde. O kadar yoğun bir haber ve yorum trafiği var ki insanın kafası karışmakta.
Öne  çıkan yorumlardan biriside İŞİD'i ABD'nin kurduğu veya kuruluşuna yardımcı olduğu doğrultusunda. Bu analizde bu konuya ışık tutmak istiyorum. 

ABD'nin Petrol Bağımlılığı

Geçmişte ABD'nin Orta Doğu politikasını eleştiren ( hem sol hem de İslamcı merkezler ) genelde petrolü argümanlarının temel taşı yaparlardı. Petrolün ABD'de ekonomisi için adeta insan vücudunun kana gereksinmesi benzetmesi yapılırdı. Petrolün stratejik önemi ve karar alma mekanizmalarındaki etkisi doğru teşhisti. Ama bugün farklı bir dünyadayız.  

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dünyada son 10 sene içinde petrolün bu kadar yüksek fiyatlarda seyretmesi ABD dahil G-7 grubunda değişik ikameler doğurdu.

Bunların başında yeşil enerji geliyor. Buna ilaveten 'Shale gas' ve 'fracking' metodlarının devreye girmesi ABD'nin enerji konusunda açığını kapattı. Şu andaki verilere göre ABD tekrar dünyanın en büyük petrol üreticisi ve büyük gaz üreticileri arasında.

   Basit anlatımıyla ABD artık petrol bağımlısı değil. Amerikalılar rehabilitasyon tedavisinden geçtiler ve  artık   'petrolik' değiller.

Son Güncelleme ( Pazar, 05 Temmuz 2015 14:22 )
Devamını oku...
 
Diğer Makaleler...
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonraki > Son >>

Sayfa 5 > 9

Makaleler