• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Araçlar

engincivan.net

Sa
21
Oca
Anası ve Danası PDF
Engin Civan tarafından yazıldı   
Pazar, 20 Aralık 2009 21:57

Kendi Kanıyla Beslenen Organizma

Son günlerin en etkileyici gelişmesi Anayasa Mahkemesinin DPT'yi kapatmasıydı. Kapatma olayının taktik sonuçları var stratejik sonuçları var. Savaş teorisinde meşhur klişedir, 'Amatörler taktikden söz eder, profesyoneller lojistikten'. Netice olarak parti kapatma Türkiye Cumhuriyeti hukuk düzeninin üniter devlet için verdiği savaşta sık sık uyguladığı bir taktiktir.

Kapatmaya verilen tepkileri ilgiyle izliyorum. Konuyu dış güçlere bağlayanlar çok. Özellikle Amerika ve İsrail malum şüpheliler listesinin başında. Bu listeye AB de dahil tabii ki. Silahlı Kuvvetler'e yakınlığıyla tanınan kalemler, 'hukukun üstünlüğü' demagojisine sığınmakta. Aynı 'hukuk' mazereti Kürt kökenli Türkiye vatandaşlarını tanımayan politikacıların da ağzında.

İstanbul medyasının düzgün kalemlerinden birisi Türkiye'de yaygın 'ikiyüzlü' demokrasi anlayışından söz etmekte. Doğru bir teşhis. Telaffuz etmekte geç bile kalındı. Eksik kalan taraf hukuk düzeninde de bu çifte standardın yaygın olması.

Üniter devlet anlayışını değiştirmeyen, yurt içinde ve dünyadaki dinamikleri takip etmeyen elitler ısrarla belli kalıpların üzerinde durunca, o düzenin berbaberinde getirdiği hukuk anlayışı, kendi kendini besleyen bir mekanizma olmakta.

Bir Defa Delinen Anayasa

Yıllar önce Özal 'Anayasa' bir defa delinmekle bir şey olmaz' mealinden bir söz etmişti. En azından böyle bir söz ettiği iddaa edilmişti. Bu laf üzerine, İstanbul dükalığının medyası ve Ankara merkezli medya aldı sazı eline. 'Hukukun Üstünlüğü', 'devlet adamının ağırlığı' gibisinden tonlarca laf salatası hazırlandı. Bu konu temcit pilavı gibi uzadı gitti.

Bu konunun analizine zamanında katılmışlığım var. Konu tabii ki Anayasa'nın kutsallığı değildi. Konu Türkiye Cumhuriyetin'in şimdiki Anayasasının yapısıydı. Parti kapatma hakkını yine kendi mahkemesine veren şimdiki anayasa.

Son Güncelleme ( Pazar, 20 Aralık 2009 22:12 )
Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 > 10

Makaleler