• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Araçlar

engincivan.net

Pa
31
May
Ne Komplosu Yaw? PDF
Engin Civan tarafından yazıldı   
Çarşamba, 12 Mayıs 2010 00:10

Olmayan bir şeyi olmuş gibi göstermek ya da olmuş bir şeyi başkasına mal etmek komplodur. Halbuki Baykal'ın seks kaseti gerçek. Komplo teorilerine zaten yatkın bir ülke olan Türkiye ve özellikle CHP kadrolarının koro halinde komplo türküsünü okumaları beni şaşırtmadı.

Duygusal sahnelerle, bir avuç insanın gözyaşlarıyla Baykal'ı mağdur gibi göstermek Türkiye'de yaygın bir medya taktiğidir.

Bu Taktikler  ” Türk Malı”

Birkaç yıl önce öbür dünyaya göç eden, arkasından 'I did it my way' melodisi çaldıran medya yönetmeninin favori metodlarından birisi 'gizli kameraydı'. Daha bir sürü gizli kamera gizli kayıt kullanıcısı var da isim isim burada yazıp yerimizi doldurmayalım. Türkiye medyasında yıllardır alıştığımız bir konu. Hatırlarsınız.

Esas Sorun Başka

Özel hayat, haneye tecavüz gibi kavramlar doğru, ancak başka bir gerçek daha var. Baykal beraber görüntülendiği bayanla olan ilişkisini inkar etmiyor. Daha da vahimi, söz konusu bayan Baykal'ın sekreteriyken milletvekili mertebesine yükselmiş bir kimse. İşte esas sorun burada.

Bu tür yükselmeler Türkiye medyasında çok sık rastlanan bir olgu. Biliniyor, konuşulunuyor ama korkudan kimse açıkça yazamıyor. Gazetelerin ve TV kanallarının gazabından korkuluyor. Sonuç olarak Baykal'ın yanında yaşanan yükselme tipi Türkiye medyasında çok sık rastlanan bir olgu. Belki bu nedenle medyada konunun 'komplo' teorisine yatmakta.

Bırakın Bu Komploları

Kimisi bu kasetin yayınlanmasının aslında R.Tayyip Erdoğan'ın tasfiyesinin başlangıcı olarak görmekte. Bir kısım kalemşörler konuyu hemen dış ülkelere bağlamakta. Bence AKP de bu konuda tamamen devre dışı çünkü Baykal gibi bir muhalefet lideri AKP'ye Allah'ın bir lütfudur. Kaset bence 'insider job'.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 12 Mayıs 2010 01:59 )
Devamını oku...
 
Küçük devlet açmazında bir vaka: Yunanistan krizi PDF
Engin Civan tarafından yazıldı   
Cuma, 30 Nisan 2010 11:55

Yunanistan'nın yaşadığı ekonomik krizi 'sağır sultan' bile duydu. Konu belli. Yunanistan yıllardır el kesesinden gününü gün etmiş. Tipik bir ayağını yorganına göre uzatmama hikayesi.

İMF devrede, AB de Almanya'nın itirazına rağmen bir kurtarma paketi açacak. İMF ve AB'nin önereceği reçete klasik. Harcamaları kes, bütçeyi denkleştir, vergileri arttır. Kısacası kemerleri sık.

Politikacıların bol keseden saçtıkları kaynakların kitlelerin sırtından geri toplanması işlemi.

Nasıl olsa bir dizi değerli iktisatçı bu konuda bol yağlı rakam kıyması çekecek. Gelin biz sayı tomrukları arasında ezilmeden ormanı görmeye çalışalım.

Bu haftaki analizimizde Yunanistan'ın ekonomik sorunlarına detaylı girmeyeceğim. Konu klasik, fazla sıkıcı olsun istemiyorum. Yunanistan'ın yaşadığı krize başka bir açıdan bakmak istiyorum.

21.  Yüzyılda Küçük Devlet Olmanın Dayanılmaz Ağırlığı:

Aralık 2008'de 'Komşuda Pişer' analizimde Atina'da patlayan öğrenci olaylarının 21. yüzyılın işaret fişeklerinden birisi olduğu belirtmeye çalışmıştım.

Yunanistan uzun süredir aynı nüfusta durağan bir ülke. Nüfusu 11 milyon civarında seyrediyor. Doğum oranı dünya sıralamasında sonlarda (206 ıncı). Üniversite'de okumak bedava, emeklilik yaşı 60, sosyal yardım ve sağlık sigortası tam.

Yunanistan'ın savunma harcamaları milli gelirinin yüzde 4,5 ’i  ve dünya sıralamasında 26 ıncı. Buna karşılık kamu borçları milli gelirinin yüzde 115'i ve sıralamada en üstlerde, dünya 8'incisi. ( Türkiye ise sıralamada yüzde 49'la 49 uncu sırada)

Yunanistan iç politikasına baktığımızda milliyetçilik duyguları hala güçlü, Türkiye düşmanlığı hala kuvvetli. Yunanistan Türkiye'yi tarihsel düşmanı görerek silahlanma bütçesini oldukça yüksek tutmakta.

Yunanistan'nın bir şansızlığı da, sayısını benim de hatırlamadığım ekonomik değeri sıfır ama masrafı kabarık adalarının bulunması.

Tabii ki esas konumuz Yunanistan değil. Esas konumuz, son dünya ekonomik krizinin gösterdiği,  üzerinde fazla durulmayan bir gerçek; Küçük devletlerin ölçek olarak devletli yaşamaları mümkün gözükmüyor.

İnternet çağında toplumlar daha fazla bilgili, (doğru yanlış) beklentiler daha yüksek. Toplumun devlet mekanizmasından beklentileri abartılı. Buna karşılık vatandaşların ne kadar 'katma değer' yaratmak istedikleri meçhul. Sonuç olarak devlet aygıtıyla o aygıtı oluşturan hücreler olan vatandaşları arasında çıkar çatışması var.

Son Güncelleme ( Cuma, 30 Nisan 2010 12:14 )
Devamını oku...
 
Gizli İktidar Savaşları PDF
Engin Civan tarafından yazıldı   
Salı, 20 Nisan 2010 21:57

90 yaşındaki Amerikan yargıcı John Paul Stevens kendi isteğiyle emekliye ayrılmasa bu yazıyı yazmak içimden gelmezdi. Ne de olsa analizimde riskli bir taraf var. Netametli bir mesele.


Amerikan Yargı Sistemi
 

Amerikan sistemi oldukça basit bir sistem. Öyle Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, H.S.Y.K. kurulu gibi bir dizi kurumu içermiyor.
 'Supreme Court = En Üst Mahkeme' diyebileceğimiz bir mahkeme var. Bu kurumun çalışma şekli, atamaları, siyasi boyutu ve yargıçların kompozisyonu Türkiye'nin içinde bulunduğu yargı kaosuna ışık tutar sanıyorum. Supreme Mahkeme dokuz üyeden oluşuyor. Bu üyeleri ABD Başkanı atıyor ancak Senato'da önce bir komisyon atanan adayı adeta  'Ahret' sorgulamasına çekiyor. Ardından Senato yargıç adayını oylayarak atamasını onaylıyor. Böylece adaylar ömür boyu oturacakları makama seçilmiş oluyor.

İşte bu yargıçlardan en yaşlısı ve en uzun (30 yılı aşkın) görev yapanı geçen gün kendi arzusuyla emekliliğini istedi. John Paul Stevens, 1920 doğumlu, (Cumhuriyet'ten  önce doğmuş) Protestan, beyaz, tipik Amerikalı.


Diğer üyeleri tek tek ele aldığımızda enteresan bilgilerle karşılaşıyoruz.

– Yargıç Sam Alito             : İtalyan kökenli Amerikalı. Katolik.
Yargıç R.B.Ginsburg        : Musevi kökenli bir Amerikalı bayan.
Yargıç Stephen Breyer    : Musevi kökenli bir Amerikalı.
Yargıç Sonia Sotomayor  : Hispanik kökenli bir bayan, en yeni üye, Obama'nın tek ataması.
Yargıç Antony Kennedy  : İrlanda kökenli bir Amerikalı.
Başkan John Roberts      : Tipik bir Amerikalı, George Bush'un ataması.
Yargıç Antonin Scalia      : İtalyan Amerikan
Yargıç Clarence Thomas : Zenci Amerikalı, en tutucu üye olarak biliniyor ve Baptist. 

Görüldüğü gibi mahkemenin birleşimi Amerikan toplumunu oluşturan değişik etnik grupların üyelerinden oluşmakta. Aralarında Carter ve Reagan döneminde atananlar var. Yargıçlar ömür boyu görev yaptıkları için siyasi baskı ve vefa gibi sınırlamalara tabi değiller. Ayrıca makam kaybetme endişesi tanımıyorlar. Hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü gibi kavramların devalüasyona uğradığı günümüz Türkiye'sinde, kurumsal devamlılığın önemini vurgulamak için önemli bir faktör. 

Yargıçların yıllık ücreti $ 223,500 olduğuna göre emeklilik sınırı olmaksızın, kazancı yerinde bir meslek.

Son Güncelleme ( Salı, 20 Nisan 2010 22:10 )
Devamını oku...
 
Ayastefanos ve Sevr Travmasının T.S.K. Yapılanmasına Etkisi PDF
Engin Civan tarafından yazıldı   
Pazar, 07 Şubat 2010 13:53

Mektup Modasından Uzak Durdum

Bugünlerde önüne gelen Genel Kurmay Başkanı'na mektup yazıyor. Tahrik eden, akıl veren, 'Tarzan zorda' benzetmesi yapan gırla. Eğer mektup yazacak olsam T.S.K. Başkanına değil tüm kurmay subaylara yazardım. İki seneliğine görev yapan başkanın yaptırım gücü sınırlıdır. T.S.K. dünya ve bölge gerçeklerini teknolojik gelişmelerle harmanlayıp yeni bir kuvvet yapılanmasına gitmek zorundadır. Bu değişim de 15-20 senelik bir yapılanma gerektirmekte. Bu nedenle mektupların muhatabı G.K. Başkanı değil yeni mezun kurmaylar olmalıydı.

Kurumlar Tarihi Tecrübenin Eseri

Aile büyüklerinin 93 harbi olarak tasvir ettikleri 1877-78 Rus-Osmanlı savaşı üzerinde fazla durulmuyan bir savaştır. Osmanlı için büyük bir hezimettir ve savaşın 'bizim mahalleye' gelmesidir.

Bu savaş iki halk kahramanının savunmada insanüstü gayretini sembolleştiren bir savaş olarak toplumsal hafızaya kayıt edilmiştir. Doğu'da Nene Hatun'un Kasım 1877'de yaptığı kahramanlık, Batı'da savunma tekniklerinde tarihe geçen, Gazi Osman Paşa'nın Aralık 1877 Plevne kahramanlığı.

Sonuçta, Rus orduları iki ayda, eski adıyla Ayastefanos yeni adıyla Yeşilköy semtine gelmiş ve bugünkü Atatürk Havalimanı sahasına kamp kurmuştur. İnanılmaz ağır şartlarda bir anlaşma imzalanmış, İngilizler Rusları protesto etmek için Kraliyet Donanması'nı Marmara'ya göndermiştir. Cumhuriyet'in kurucu kadroları için bu tecrübe büyük bir travmadır. Mustafa Kemal Paşa bu hezimetten 3 yıl sonra doğmuş ve Harbiye'de bu dersleri analiz etmiş bir kurmaydır.

Bir Osmanlı albayı olarak Çanakkale'de görev yapan Mustafa Kemal, Gazi Osman Paşa'nın tecrübelerinden yararlanmıştır. Mustafa Kemal şu sonuca varmıştır, "Boğazlar denizden değil ancak karadan fethedilir". İşte bugünlerde tekrar gündeme gelen 1. Ordu'nun kuruluş mantığı budur. Trakya üzerinden gelecek Boğaz'ları hedef alan bir kara saldırısını önlemek.

İkinci Travma Sevr

Ayastefanos travmasıyla yetişen nesiller kucaklarında Sevr anlaşmasını bulmuştur. İmparatorluk dağıltılmış, sırtlan sofrasında taksim öneren bir anlaşma masaya konmuştur. Sevr konusu çok analiz edildi, konuyu dağıtmayalım. Sonuçları malum. Benim üzerinden durmak istediğim, iki büyük travmanın, Ayastefanos ve Sevr anlaşmalarının ikisininde yürürlüğe konulamadan başka anlaşmalarla geçersiz kılınmasıdır. Her iki anlaşma da gerçeklerden uzak ve ütopik olmalarına rağmen toplumsal hafızada derin yaralar açmıştır. Ölü doğan iki anlaşmanın bu denli derin iz brakmasıda ayrı bir ilginçlik.

Kuvvet Yapılanması

Türkiye'de silahlı kuvvetler tarihsel olarak kara kuvvetleri olarak algılanır. Bugün dört ordu olarak yapılanmıştır, Batı'da Ege Ordusu, Güney Doğu'da İkinci Ordu, Doğu'da Üçüncü Ordu. NATO üyesi olarak Türkiye Sovyet Bloğunun doğrudan komşusu tek üyeydi. Üçüncü Ordu bu bağlamda ele alınmalıdır. İkinci Ordu'nun görevi sıcak etnik bölgedir. Ege Ordusu Yunanistan'la gerginliğin tırmandığı yıllarda kurulmuş bir ordudur. Ege Ordusu'nun tarihsel tercrübeden gelen bir dayanağı yoktur. Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşın'da uyguladığı strateji, Büyük İskender'den bu yana geçerli, kara savaşı gerçeğidir. Ankara platosunu kontrol eden, Batı Anadolu'yu kontrol eder!

Aktif personel olarak tüm silahlı kuvvetler 800 bin kişilik bir güçle dünya sekizincisidir. İlk yedide milyarlık Çin, Hindistan, süpergüçler ABD, Rusya ayrıca Vietnam ve İran gibi radikal ülkeler bulunmaktadır.

Son Güncelleme ( Salı, 20 Nisan 2010 22:11 )
Devamını oku...
 
Obama "Ecevit'leşirken" PDF
Engin Civan tarafından yazıldı   
Cumartesi, 23 Ocak 2010 19:00

Rahmetli Şair Neler Yapmıştı

Ecevit hitap yeteneği yüksek, şair ruhlu ve romantik bir politikacıydı. 'Kan Davalı' hasmı Demirel'le beraber Türkiye'nin 40 yılına damga vurdu. Ama ne vuruş!!! Küresel solun yükseliş rüzgarını yakaladığı yıllarda, CHP'nin oyunu, Haziran 1977 yılında yüzde 41'e yükseltti. Belki 'Kıbrıs Fatihi' sıfatı etkisi vardı ama sonuçta çıta 41'de duruyordu. Ve bu rekor henüz kırılmadı.

İlginç yıllardı. Demirel kasaba politikacısı kurnazlığıyla Ecevit'e iktidarı men ediyor. Ecevit 'kumar borcu olmayan' 11 meclis üyesini transfer ederek tekrar başbakan oluyordu.

Ecevit'in etrafında güçlü akademisyen kadrolar vardı. 'Köy-Kent' isimli bir üretim modeliyle köyden kente göçü önleme girişimleri vardı. Sadece tatlı bir anı olarak kaldı.

Ecevit Başbakan'ken 'Aracıya Son' sloganıyla 'Ak Günlere' vaadlerinde bulundu.Türkiye bir anda yoklar ve kuyruklar ülkesi oldu. O günkü Türkiye'nin kapitalizm seviyesini, dağıtım ve lojistik gerçeğini incelemeden atılan adımlar vatandaşa büyük sıkıntılar yaşattı.

Türkiye petrol ithal edecek dövizi bulamadı. Araçlar benzin istasyonlarında kaldı. O günkü Enerji Bakanı Deniz Baykal ATAŞ rafinerisini bir gecede devletleştirdi. Kuyrukları gören Demirel memleketi '70 sente muhtaç ettiniz' sözüyle siyasi tarihe geçti. Türkiye ekonomisi tam bir yangın yerine dönmüştü.

Gazetecilik' ten başka iş deneyimi olmayan, şair ve romantik ruhlu başbakan Ecevit o günkü en güçlü sivil toplum kuruluşu TÜSİAD'la kapıştı. İstanbul sermayesiyle kapışan CHP lideri, 12 Eylül'e giden yol için ilk mıcırı dökmüş oldu.

Sonuçta tank paletleri altında kalan Türkiye ( ve demokrasi ) belki 20 sene geriye gitti.

Olsun ! O Türkiye'nin 'Karaoğlan' nıydı, tıpkı Amerikanlı karaoğlan Obama gibi.

Son Güncelleme ( Pazar, 07 Şubat 2010 14:30 )
Devamını oku...
 
Derin Irkçılık PDF
Engin Civan tarafından yazıldı   
Cumartesi, 02 Ocak 2010 16:24

Son iki yazımda belirtiğim gibi, Türkiye'de iktidar mücadelesi kurumlar arasında olur. Tarihsel gelişim ve tepeden tabana yönelik çağdaşlaşma modeli bunu gerekirmektedir. Cumhurbaşkanlığı'nın 'Kurumlar arasında çatışma yoktur' 2010 Yeni Yıl mesajı savımı güçlendirdi.

Şu anda yaşanan kurumsal çekişmeler yerinde ve doğru yönde. Medyaya saçılanları izlemesi de çok keyifli. Eğer gerçek demokrasiyle yönetilen bir ülke isteniyorsa bu sancılara katlanmak zorundayız. De
ğişik kalemler kurumları kışkırtmakla meşgul. Gerginliklerin bonus getirisi de kimin kimin yanında olduğunu deşifre etmek. Kimin hangi kuruma angaje olduğu 'Çamlar arasından süzülen mehtap' gibi ortada. Her neyse, biz o kalemleri kendi kabukları içinde özsuylarıyla çalkama haline bırakalım.

Bugünkü analizimizde, demokrasiye geçme a
ğrıları çeken bu çoğrafyada üzerinde durulmayan bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Sessiz ve Derin Irkç
ılık

Bak
ıyoruz, CHP'li bir milletvekili çıkıp Cumhurbaşkanı'nın anne tarafından Ermeni kökenli olduğunu savlıyor. Bakıyoruz, bir bakan özel konuşmalarında İsrail'in ve dünya Musevilerinin komplo işbirliğine dair kuşkulu yorumlar yapıyor. Başka bir bakan çıkıp 'Abdullah Öcalan Ermeni dölüdür' demeci veriyor.

Irkçılık virüsü merkezi bürokraside de yaygın. Bakıyorsunuz bir müsteşar yardımcısı 'Yahudiler' diyor başka bir şey demiyor. Rütbeli bir asker 'Rumlar da Rumlar' diyerek hop oturup hop kalkıyor.

Hoca ve cemaat misali, bakıyorsunuz önde giden bir medya mensubu, Türkiye'ye milyarlarca dolar yatırım yapan bir şeyhi, arkasından, 'Allah'ın Arabı' olarak küçümsüyor.

Ne var ki kişisel çıkarlar söz konusu olunca, aynı tipler, eleştirdikleri kimselerin önünde her türlü imla işareti şekline giririyor. Tanıdık, tipik bir iki yüzlülük.

Irkçılığın Kaynağı Ne Olabilir?

Bu konuda yeterince de
ğerli uzman var, ancak objektif olmaktan çekinenler kendilerine adeta otosansür uyguluyorlar. Ağustos'ta kafasında kalpakla dolaşan bir profesör, soyisimlere bakıp, bilimden uzak, önüne geleni 'Sebetaycı' ilan ediyor. Kimse de çıkıp tek laf edemiyor. 'Yahu hoca sen ne diyorsun ?'

Son Güncelleme ( Cumartesi, 02 Ocak 2010 16:31 )
Devamını oku...
 
Anası ve Danası PDF
Engin Civan tarafından yazıldı   
Pazar, 20 Aralık 2009 21:57

Kendi Kanıyla Beslenen Organizma

Son günlerin en etkileyici gelişmesi Anayasa Mahkemesinin DPT'yi kapatmasıydı. Kapatma olayının taktik sonuçları var stratejik sonuçları var. Savaş teorisinde meşhur klişedir, 'Amatörler taktikden söz eder, profesyoneller lojistikten'. Netice olarak parti kapatma Türkiye Cumhuriyeti hukuk düzeninin üniter devlet için verdiği savaşta sık sık uyguladığı bir taktiktir.

Kapatmaya verilen tepkileri ilgiyle izliyorum. Konuyu dış güçlere bağlayanlar çok. Özellikle Amerika ve İsrail malum şüpheliler listesinin başında. Bu listeye AB de dahil tabii ki. Silahlı Kuvvetler'e yakınlığıyla tanınan kalemler, 'hukukun üstünlüğü' demagojisine sığınmakta. Aynı 'hukuk' mazereti Kürt kökenli Türkiye vatandaşlarını tanımayan politikacıların da ağzında.

İstanbul medyasının düzgün kalemlerinden birisi Türkiye'de yaygın 'ikiyüzlü' demokrasi anlayışından söz etmekte. Doğru bir teşhis. Telaffuz etmekte geç bile kalındı. Eksik kalan taraf hukuk düzeninde de bu çifte standardın yaygın olması.

Üniter devlet anlayışını değiştirmeyen, yurt içinde ve dünyadaki dinamikleri takip etmeyen elitler ısrarla belli kalıpların üzerinde durunca, o düzenin berbaberinde getirdiği hukuk anlayışı, kendi kendini besleyen bir mekanizma olmakta.

Bir Defa Delinen Anayasa

Yıllar önce Özal 'Anayasa' bir defa delinmekle bir şey olmaz' mealinden bir söz etmişti. En azından böyle bir söz ettiği iddaa edilmişti. Bu laf üzerine, İstanbul dükalığının medyası ve Ankara merkezli medya aldı sazı eline. 'Hukukun Üstünlüğü', 'devlet adamının ağırlığı' gibisinden tonlarca laf salatası hazırlandı. Bu konu temcit pilavı gibi uzadı gitti.

Bu konunun analizine zamanında katılmışlığım var. Konu tabii ki Anayasa'nın kutsallığı değildi. Konu Türkiye Cumhuriyetin'in şimdiki Anayasasının yapısıydı. Parti kapatma hakkını yine kendi mahkemesine veren şimdiki anayasa.

Son Güncelleme ( Pazar, 20 Aralık 2009 22:12 )
Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 > 10

Makaleler